Geoblog.pl    megizak    Podróże    Kreta 2013    Dojazd do Wąwozu Samaria

Dojazd do Wąwozu Samaria

Grecja
Grecja, Samaria Gorge

Na dzisiejszy dzień zaplanowaliśmy wyjazd do wąwozu Samaria. Pojechaliśmy na dworzec w Chanii, by stamtąd pojechać autobusem. Samochód w planie mieliśmy zostawić na parkingu. Niestety na dworcu dowiedzieliśmy, że żaden autobus dzisiaj tam nie pojedzie. Wąwozem schodzi się do morza do miejscowości Agia Roumeli z której aby się wydostać można jedynie promem. Promy w tym dniu nie mogły kursować ze względu na zbyt wysokie fale.
Zasmuciliśmy się z tego powodu, gdyż był to nasz przedostatni dzień na Krecie i jedyna okazja aby go zwiedzić. Postanowiliśmy tam pojechać na własną rękę. Wiedząc, że musimy wąwóz zrobić w dwie strony....wierzyliśmy, że damy radę. :)

Przez Białe Góry krętą drogą, na której trwały prace budowlane dojechaliśmy do miejscowości Xyloskalo. Góry zostały otoczone ochroną, na ich terenie zorganizowano park narodowy. Park ten ma na celu głównie ochronę unikatowej flory i fauny a zwłaszcza kreteńskich dzikich kóz Kri-Kri.
Góry Białe zbudowane są z białego wapienia stąd wzięła się ich nazwa. Tu na płaskowyżu Omalos (1.150 m n p m) rozpoczęła się nasza piesza wędrówka. W informatorach i internecie są różne zapisy przejścia wąwozu, nigdzie jednak nie podane są dane przejścia w obie strony. My te dane mamy ale naszym tempem. Generalnie czas przejścia w dół jest w graniach 4-8 godz. Dla nas zbyt przesadzone, ale my sporo chodzimy więc ten czas trzeba było znacznie okroić.
Wąwóz Samaria to najdłuższy i najpiękniejszy wąwóz w Europie znajdujący się w najwyższym masywie górskim wyspy Levka Ori.
Ma on 18 km długości z tym, że dla turystów jest udostępniony w 16 km.
Kasa biletowa znajduje się przy wejściu do wąwozu. Otwarta jest w godzinach 6:00 - 15:00, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 5 euro. Należy go zachować aż do wyjścia z wąwozu, ponieważ liczba osób wychodzących jest skrupulatnie sprawdzana przez strażników. Musi tyle samo wyjść ludzi z wąwozu co weszło. Nikt nie może zostać.

Uwaga wypadki w wąwozie Samaria, dane z internetu

27.07.2008
Dwoje polskich turystów znaleziono martwych na Krecie. Najprawdopodobniej zmarli z gorąca. Turyści odłączyli się od grupy w parku narodowym Wąwóz Samaria. Jest to bardzo uczęszczany szlak na południowym zachodzie Krety. Znaleziono ich w bardzo niedostępnym miejscu, gdzie zapewne nie było zasięgu telefonu komórkowego. Temperatura w niektórych rejonach Krety przekraczała 40 stopni C. Mężczyznę znaleziono nieprzytomnego, w stanie skrajnego wyczerpania. Zmarł kilka godzin po przewiezieniu do szpitala. Na martwą kobietę natrafiono nastepnego dnia.

Wędrówka przez wąwóz jest ciężką pracą nie tylko z uwagi na upał. Wiosną, strumyk spływajacy przez wąwóz staje się rwącym potokiem. Na początku i z końcem sezonu istnieje niebezpieczeństwo powodzi, czego nie należy lekceważyć.

W 1993 r. zginęło tutaj kilku turystów, których woda zmyła do morza. Wstęp na teren wąwozu uzależniony jest od warunków pogodowych. Turystom zjawiającym się po 16.00 zezwala się wyłącznie na przejście kilku kilometrów w głąb wąwozu. Strażnicy leśni patrolują cały teren, przed nadejściem nocy wypraszając wszystkich spóźnialskich.
Obozowanie w wąwozie jest surowo zabronione!