Geoblog.pl    megizak    Podróże    Dubaj 2010 i niezwykły powrót do Polski    Dubaj, archeologiczne muzeum

Dubaj, archeologiczne muzeum

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubai Museum

Wcześnie rano,wyjechaliśmy do Dubaju do pokonania mieliśmy 160 km. Upał był znośny, klima w samochodzie ustawiona była na 20 stopni. Tym razem zwiedzać będziemy muzeum i oczywiście najwyższy budynek świata. Muzeum znajduje się w zabytkowym forcie w centrum starego Dubaju. Świetnie wygląda z zewnątrz i jest zdecydowanie najlepsze jakie można zwiedzić w Dubaju. Na dziedzińcu stoją armaty, łodzie inne stare sprzęty, które używane były wcześniej. Muzeum pokazuje historie tego miejsca i niezwykle szybki rozwój który się zaczął w latach 50, kiedy to odkryto ropę. Wcześniej ludzie zajmowali się głównie rybołówstwem i poławianiem pereł. Wypływali oni do specjalnych łowisk, gdzie schodzili bardzo głęboko pod wodę, wyposażenie jedynie w specjalną klamerkę na nos, zrobioną ze skorupy żółwia, wyplatany kosz, 5 kg kamień pozwalający im opuścić się na dno i linę zawiązaną w okół głowy, aby mogli wrócić na łódź. Ciekawa ekspozycja, sporo multimediów i możliwości zabawy przez zwiedzającego. Ciekawa ekspozycja pustynna. Bardzo mi się podobało, dało mi prawdziwy wgląd w życie z Dubaju w przeszłości zaledwie kilkanaście lat temu. Figury woskowe przedstawiające rybaków i ich dawne życie, wielbłądy naturalnej wielkości, to wszystko było w tym niepozornie małym muzeum. Na końcu sklep z upominkami.

Dalej nasza droga skierowana była w kierunku najwyższego wieżowca świata Burj Khaliffa.
Widać go z każdego miejsca w Dubaju, jest rewelacyjnym punktem odniesienia.