Geoblog.pl    megizak    Podróże    Dubaj 2010 i niezwykły powrót do Polski    Wyścigi wielbłądów

Wyścigi wielbłądów

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Al Wathba

Po dwu dniowym świętowaniu udaliśmy się do Al Wathba tj około 30 km od Abu Dhabi, gdzie odbywają wyścigi wielbłądów.
Od wieków wyścigi wielbłądów stanowiły główną rozrywkę emiratów. Odbywają się one w sezonie zimowym jeśli w ogóle mogę powiedzieć, że taki tam jest :) ale od listopada do kwietnia.
Wielbłądy wyścigowe są dużo mniejsze i szybsze od tradycyjnego wielbłąda. Takie wielbłądy są w cenie mogą kosztować nawet do kilku milionów dirhamów. Taki wielbłąd ma na swoim "tyłku" małe urządzenie wielkości małpy z przytwierdzonym z tyłu automatycznym palcatem, czyli bacikiem. Właściciel dromadera biegnącego w stawce za pośrednictwem radiotelefonu rzuca komendy, a zwierzę rozpoznaje jego głos. W razie potrzeby, za pośrednictwem fal radiowych uruchamia silniczek z palcatem, który smaga wielbłąda po grzbiecie.
Wygraną w takim wyścigu jest kwota 20 tys.dolarów. Szejkowie mogą oglądać wyścigi siedząc wygodnie w skórzanych fotelach na specjalnie wybudowanej trybunie. Miejsc jest tu niewiele i część publiczności ogląda start bezpośrednio, a dalszy ciąg na telebimach. Większość wraz z właścicielami wielbłądów jadą samochodami równolegle z biegnącymi zwierzętami specjalną drogą wzdłuż toru, który ma dystans 4 km. Na końcu wyścigu są specjalne zapory do zatrzymania wielbłąda, bo nie lada sztuka jest powstrzymać biegnącego dromadera.

Ja na same wyścigi się nie załapałam ale były nieoficjalne próby i dało mi to choć namiastkę tego co się tu dzieje podczas wyścigów.
W godzinach popołudniowych powróciliśmy do Abu Dhabi.

mirka66 - 2013-09-21 21:32
To musi byc fajne widowisko.

megizak
megizak - 2013-10-18 22:30
Fajne, ale żałuje że nie byłam na samych zawodach