Geoblog.pl    megizak    Podróże    Magiczne PoÅ‚udnie Maroka    Zwiedzanie gaju palmowego oraz kazby Oulad Othmane

Zwiedzanie gaju palmowego oraz kazby Oulad Othmane

Maroko
Maroko, Ouled Othmane

Dalsza droga do Zagory prowadzi niezmiennie wśród palm daktylowych i licznych kazb. Największą z nich jest odrestaurowana Oulad Atmane i tutaj się zatrzymujemy, aby ją zwiedzić.
Po kazbie oprowadza nas przewodnik, bardzo pogodny człowiek, uśmiechnięty i zadowolony z naszej wizyty. Widać, że co rusz zatrzymują się tutaj turyści, bo dzieci doskonale są przygotowane do handlu daktylami.
Kazba została zbudowana w XVIII wieku, ale od 2008 roku pełni funkcję małego muzeum, restauracji i hotelu. Jej arabska nazwa oznacza "dzieci Osmana" potomka Mahometa.

Pałac jest otoczony murem z narożnymi wieżami, wewnątrz ma wiele dziedzińców.
Zostajemy najpierw oprowadzeni po ogrodach, gdzie uprawiane są zioła i rośnie mnóstwo drzew palmowych, z których sam Hasan zrywa nam daktyle, wspinając się po palmie, niczym małpa. Każdy z osobna dostaje ten słodki smakołyk. *
Następnie udajemy się na samo zwiedzanie kazby, która ma wiele tarasów z których roztaczają się piękne widoki na gaj palmowy i część mieszkalną. W drodze powrotnej, ponownie dobiegają do nas dzieci u których zakupujemy suszone daktyle.
Poznajemy też dzieci samego przewodnika, piękny mały chłopczyk wywarł na mnie ogromne wrażenie. Ach te jego oczy ;)