Geoblog.pl    megizak    Podróże    Cypr - odkrywamy Å›cieżki Afrodyty    Zatoka Lara Beach - rezerwat żółwi
2016

Zatoka Lara Beach - rezerwat żółwi

Cypr
Cypr, Lara

Następnie jedziemy na zachodnie wybrzeże Cypru do Zatoki Lara Beach, gdzie znajduje się prawdziwy raj dla żółwi. Ok
Nie należy ona do popularnych i często odwiedzanych przez turystów, dlatego nie jest też łatwo na nią trafić. I na całe szczęście!!! Stop
Po wyboistej, zakurzonej drodze trzeba przejechać około 5 km, po drodze mijamy wąwóz Avgas, przez który zimą przepływa rzeka Avgas
uchodząca do Morza Śródziemnego przy dzikiej plaży Toxeftra. Latem zaś wąwóz można zwiedzić, im dalej tym wąwóz staje się węższy.
Nasz droga wiedzie najpierw wzdłuż wybrzeża, potem przez las Akamas. Na pięknej i wciąż jeszcze dziewiczej plaży,
odległej o około 30 km na północ od Pafos, rząd Cypru utworzył rezerwat chroniący zagrożone wyginięciem gatunki żółwi: karetę i żółwia zielonego. Słoneczko chyliło się pomału ku zachodowi, ale my nie traciliśmy nadziei, że znajdziemy plaże z żółwiami.
Dojeżdżamy do rezerwatu, który ogrodzony jest płotem, brama dla zwiedzających jest otwarta. Stoi jeden samochód, schodzimy na plażę na którą patrzymy z zaciekawieniem i.......
Stoi tu budynek, w którym znajdują się piękne zdjęcia z lęgu żółwi i historia z życia Karetty.
Od czerwca do września morskie gady z gatunku Karetta i żółw zielony przypływają właśnie w te rejony Cypru na lęg.
Służby ochrony przyrody strzegą tego terenu jak oka w głowie. Plaże są zamykane na czas lęgu.
Samica wykopuje w piasku głębokie na 50 cm dołki, do których składa około 100 jaj. Niby wydaje się, że to bardzo dużo, ale tylko niewielkiej ilości małych żółwików
po 7 tygodniach udaje się wykluć, szybko pokonać szeroką plażę i w końcu bezpiecznie dotrzeć do morza.
A my znajdujemy miejsca w których żółwie zniosły jaja, są skutecznie zabezpieczone metalowymi obręczami, z napisem " gniazdo żółwi nie przeszkadzać" z datą kiedy jaja zostały złożone.
Żółwi niestety nigdzie nie było, a na malutkie było jeszcze za wcześnie. Gniazd było już dość sporo na całej plaży, dlatego poruszaliśmy się bardzo ostrożnie, aby nie zakłócać spokoju. Ponieważ zachód słoneczka się zbliżał,
a po zachodzie słońca na takiej plaży, nie można było przebywać, wracamy do samochodu.