Geoblog.pl    megizak    Podróże    Bałkańska podróż na motorze, Austria, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Serbia, Węgry    Kotor i przełęcz Krstac

Kotor i przełęcz Krstac

Czarnogóra
Czarnogóra, Kotor

Jedziemy wzdłuż wybrzeża i dojeżdżamy do Kotoru, położonego na samym krańcu Zatoki Kotorskiej. Kotor jest najdalej wysuniętym miasteczkiem na wschód części Boki, z trzech stron otoczonego górami Lovćen, Vrmac i Dobrota. My jednak nie wjeżdżamy do świetnie zachowanego średniowiecznego miasta. Oboje już wcześniej w nim byliśmy, tym bardziej że dojazd do samego centrum był nieźle zakorkowany. My jedziemy serpentynami na prawie 1600 m n.p.m. tuż pod szczyt Lovćen w górach Dynarskich. Na początek mamy podjazd z około 30 serpentynami na przełęcz Krstac. Droga jest niesamowicie widowiskowa, co kilka serpentyn jest wspaniały widok na Bokę Kotorską. Każdy zakręt jest ponumerowany. Ten jedyny nad Adriatykiem fiord robi z tej perspektywy niesamowite wrażenie. Przez stulecia była to jedyna trasa łącząca stolicę Czarnogóry z wybrzeżem.

Wśród serpentyn jest fragment w kształcie litery M. Projektant Josip Siada, uczcił w ten sposób swoją ukochaną - królewnę Milenę. Droga przez góry ma ok.45 km jest wąska i bardzo kręta. Jedynie w wyznaczonych miejscach tzw. zatoczkach mogą mijać się samochody. W innych po prostu samochody się nie miną. Muszą wycofać, przez co trasa szybko potrafi się zakorkować. Widoki przez całą trasę są powalające. Zatrzymujemy się w restauracji z tarasem widokowym. Zostajemy tu aby uniknąć deszczu, który najwyraźniej nas goni. Zamawiamy ciepłą herbatę i kawę. Jak zwykle dosiada się do nas kotek. Tym razem biało-rudy. Jest jeszcze malutki i bardzo urokliwy i kompletnie nikogo się nie boi. Marek chowa go pod kurtkę, a on natychmiast zasypia. Kelner który, przyszedł z rachunkiem był zaskoczony i roześmiał się na głos dając nam również do zrozumienia, że nie jest do zabrania..... :)
Czekamy, aż chmury z lekka przejdą i ruszamy w dalszą drogę. Po jakiejś chwili pięknie odsłania się nam widok na Bokę Kotorską. Jedziemy dalej a naszym celem jest Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza