Geoblog.pl    megizak    Podróże    Bałkańska podróż na motorze, Austria, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Serbia, Węgry    Lovćen - zwiedzanie Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza

Lovćen - zwiedzanie Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza

Czarnogóra
Czarnogóra, Lovćen

Pniemy się pod górę serpentynami, dojeżdżamy na szczyt Jezerski Vrh który ma 1657 metrów n.p.m. To szczyt w Górach Dynarskich, położony na terenie Parku Narodowego Lovcen. To około 30 km od Boki, większość drogi pokonujemy w imponującym widoku. Na jego wierzchołku znajduje się wybudowane w latach sześćdziesiątych XX wieku mauzoleum ostatniego wielkiego władyki Czarnogóry - Piotra II Petrowicia-Niegosza (1813-1851).

To właśnie z jego inicjatywy zapoczątkowano rozwój szkolnictwa, zlikwidowano cenzurę a także wprowadzono podatki. W roku 1845 Niegosz wyraził życzenie, aby bo śmierci jego ciało zostało pochowane w kaplicy, którą polecił wybudować właśnie na szczycie Jezerskim. Życzenie władcy zostało spełnione dopiero cztery lata po jego śmierci ze względu na niebezpieczeństwo ze strony Tureckiej.
W setną rocznicę śmierci Niegosza władze ówczesnej Jugosławii mimo dużego sprzeciwu kościoła i mieszkańców Czarnogóry zadecydowały o rozbiórce kaplicy i wzniesieniu w jej miejscu mauzoleum. Budowla jest zbudowana w duchu socrealistycznym, z kamienia, ze złotym dachem. W jego wnętrzu umieszczony został blisko 30 tonowy granitowy pomnik Piotra II Petrowicia-Niegosza. Do mauzoleum prowadzi dużo schodów, które obecnie były remontowane.Niestety pogoda nie dopisała, liczyliśmy na piękne widoki ze szczytu, a zastaliśmy chmury. Zrobiło się bardzo zimno. Nie zwiedzaliśmy mauzoleum w środku, odpuściliśmy je sobie.
Powróciliśmy do naszej bryki i znowu uciekając przed deszczem kierowaliśmy się w stronę wybrzeża Czarnogóry.