Geoblog.pl    megizak    Podróże    Gruzja - Eskapada na dwóch i czterech kółkach oraz podejście pod Kazbek    Poranek pod najwyższym szczytem Gruzji

Poranek pod najwyższym szczytem Gruzji

Gruzja
Gruzja, Chazhashi

Pobudkę robią nam krowy, choć nie ukrywam, że nie śpię zbyt dobrze bo jest mi zimno. Śpiwór dobry, ale nie na tak niskie temperatury :( , Marek ma zdecydowanie lepszy więc jest szansa na podmiankę na kolejna noc. :o
Wychodzę z namiotu, widok który ukazuje się moim oczom zapiera mi dech w piersiach. Wydaję okrzyk, po którym i Marek wysuwa głowę z namiotu. Góry w pięknej białej szacie, bezchmurne niebo, aż żyć się chce. Cudo.... :) :D :)

W tle najwyższy szczyt Gruzji i trzeci co do wysokości szczyt Kaukazu, Szchara mierzy 5193 m n.p.m. Niższy, zachodni wierzchołek ma wysokość 5068 m n.p.m.
Pomału reszta ekipy wylęga się ze swoich legowisk, organizujemy śniadanie, planujemy trasę, pakujemy się i ruszamy w drogę.
Choć jak tu opuścić takie miejsce, a może by tak zostać tutaj choć z jeden dzień i podejść pod lodowiec.
Zjadamy śniadanie, które w takim klimacie smakuje wyśmienicie

Z Ushguli w stronę Szchary prowadzi trawiasta dolina. W dolinie nie brakuje wody, wytapianej z położonych wyżej lodowców, ale z powodu wypasania na łąkach zwierząt hodowlanych należy gotować wodę przed spożyciem.
Według wszystkich źródeł marsz do dolnej części lodowca nie stwarza najmniejszych problemów orientacyjnych i kondycyjnych, ale niestety jedziemy w dalszą drogę.
Chłopacy jeszcze raz ponawiają próbę uderzenia pod lodowiec, ale i tym razem bez skutku. Motory grzęzną w błocie, trzeba uważać na rury. które są puszczane wzdłuż trasy. Szybko wracają i doganiają nas przy sklepie. Czekamy jeszcze na Bognę i Bogumiła, którzy poszli do tutejszego malarza. Następnie ruszamy na przełęcz Zazar (2623 m npm) w kierunku Koruldashi i Tsany.