O poranku zwiedzamy Vardzię – skalne miasteczko, które jest całkowicie ukryte w skałach. To niezwykłe miejsce zostało zbudowane na polecenie gruzińskiego króla Jerzego III w XII wieku, początkowo jako forteca mająca chronić rubieże Gruzji przed atakami Mongołów i sułtanatów tureckich. Niestety, król Jerzy III nie dożył ukończenia prac nad tym monumentalnym projektem. Jego córka, królowa Tamara, najbardziej ceniona w historii Gruzji, postanowiła nadać Vardzii klasztorny charakter.
Pod jej rządami Vardzia stała się potężnym kompleksem o 13 poziomach, obejmującym ponad 6 tysięcy skalnych komnat połączonych systemem tuneli. W mieście znajdowały się także liczne kaplice, pomieszczenia mieszkalne, biblioteki, oraz system doprowadzający wodę pitną. Wejścia do miasta były ukryte i zaczynały się nad rzeką Mtkwari, co czyniło Vardzię trudnym do zdobycia bastionem.
Przechodząc przez labirynty skalnych korytarzy, podziwiamy misterne freski zdobiące kaplice i doceniamy geniusz inżynierów, którzy zdołali stworzyć tak złożony i samowystarczalny system w sercu skał. To fascynujące miejsce jest świadectwem niezwykłej historii i kultury Gruzji, będąc jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków tego kraju.